Aktualności

Konwencja MLC w zakresie filaru 1

Konwencja MLC w zakresie filaru pierwszego

Wojciech Niedźwiedzki

OECD opublikowała pakiet dokumentów wypracowanych w ramach Inclusive Framework i dotyczących wdrożenia  rozwiązań podatkowych obejmujących tzw. kwoty A w ramach filaru 1. Mowa tu przede wszystkim o tekście Konwencji Wielostronnej (MLC), która odzwierciedla aktualny konsensus osiągnięty przez  Inclusive Framework. 

Zakres przedmiotowy MLC obejmuje największe międzynarodowe koncerny o obrotach na poziomie skonsolidowanym przekraczające USD 20 mld i zyskowności przekraczającej 10% tych obrotów. Umowa zakłada realokację części praw do opodatkowania dochodów tych korporacji na rzecz jurysdykcji, gdzie dobra i usługi są konsumowane. Nałożenie dodatkowego systemu podziału dochodu korporacji pomiędzy państwami wiąże się z koniecznością  zabezpieczenia mechanizmów unikania podwójnego opodatkowania, a także zwiększenia stabilności i pewności w międzynarodowym systemie podatkowym.

Istotnym warunkiem podpisania MLC przez państwa jest zniesienie wszelkich rozwiązań prawnych dotyczących  podatków od usług cyfrowych (DST) i zablokowanie wdrażanie podobnych podatków również w przyszłości. Przy czym to zniesienie musi dotyczyć również podmiotów nie będących w zakresie MLC. 

Konwencja Wielostronna przewiduje skoordynowany system opodatkowania i określa istotne cechy niezbędne do jej wdrożenia, w tym jego zakres i działanie. Prace nad ostatecznym kształtem tego aktu uwzględniają wyjątkową sytuację rozwijających się członków Inclusive Framework.

To, co różni treść tego dokumentu od poprzednich ustaleń, to osiągnięty kompromis w zakresie uwzględnienia lokalnych podatków „u źródła” w stosowaniu uproszczeń dla usług marketingu i dystrybucji (Marketing and Distribution Safe Harbour - MDSH). W tym jednak zakresie, pewne postanowienia są opisane w Konwencji jako wciąż nierozstrzygnięte.

Wraz z Konwencją Wielostronną w pierwszej połowie października 2023 r. opublikowane zostało także „oświadczenie wyjaśniające” oraz „porozumienie w sprawie stosowania pewności kwoty A”. Na ten moment projekt  w zakresie kwoty B  (obejmującej swym zakresem ceny transferowe w transakcjach rutynowych, np. w marketingu) nie został jeszcze sfinalizowany.

Jak stwierdził Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann: "Opublikowany tekst Konwencji Wielostronnej zapewnia rządom podstawę do skoordynowanego wdrożenia tej fundamentalnej reformy międzynarodowego systemu podatkowego i stanowi znaczący postęp w kierunku otwarcia Konwencji do podpisu. Kraje mają teraz środki, aby szybko przejść do kroków niezbędnych do zapewnienia podpisu i ratyfikacji, a my zwiększamy nasze wsparcie dla krajów rozwijających się, aby zapewnić, że możemy osiągnąć nasz cel, jakim jest uczynienie międzynarodowego systemu podatkowego bardziej sprawiedliwym i lepiej funkcjonującym w zdigitalizowanym świecie".

Szacuje się, że wdrożenie filaru pierwszego  pozwoli na wzrost globalnych dochodów podatkowych o 17-32 mld USD rocznie.

Tekst Konwencji Wielostronnej wraz z uzasadnieniem, porozumieniem w sprawie stosowania pewności kwoty A, a także broszurą, są dostępne pod adresem: https://www.oecd.org/tax/beps/multilateral-convention-to-implement-amount-a-of-pillar-one.htm.

Więcej informacji na temat trwającej międzynarodowej reformy podatkowej są również dostępne na stronie: https://oe.cd/bepsaction1.

Źródło: https://www.oecd.org/newsroom/inclusive-framework-releases-new-multilateral-convention-to-address-tax-challenges-of-globalisation-and-digitalisation.htm