Aktualności

Statystyki OECD

OECD – nowe statystyki w zakresie CIT

Wojciech Niedźwiedzki

21 listopada br. OECD opublikowało statystyki dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wraz z nowym dokumentem roboczym na temat efektywnych stawek podatkowych największych koncernów (MNE). Publikacja przedstawia w sposób komparatystyczny przegląd poszczególnych systemów opodatkowania CIT i zasad opodatkowania MNE działających na całym świecie.

Piąta edycja „Corporate Tax Statistics” obejmuje ponad 160 jurysdykcji i informacji na temat działalności MNE, a także dwuletnich zagregowanych danych sprawozdawczych z podziałem na kraje (tzw. raportowanie Country-by-Country). Drugi z dokumentów – „Efektywne stawki podatkowe przedsiębiorstw wielonarodowych: New evidence on global low-taxed profit” wskazuje szacunkowo, że jurysdykcje o wysokich stawkach CIT (ustawowe i średnie stawki podatkowe powyżej 15%) odpowiadają za ponad połowę globalnych zysków opodatkowanych efektywnie poniżej 15%, ale zauważa, że większość zysków MNE jest opodatkowana według efektywnych stawek podatkowych (Effective Tax Rate - ETR) między 15% a 30%. 

Zgodnie z komunikatem OECD: "nowe dane i szacunki dotyczące opodatkowania zysków MNE pokazują, w jaki sposób zachęty podatkowe i inne ulgi w jurysdykcjach o wysokich ustawowych i średnich stawkach podatkowych umożliwiają niektórym firmom płacenie niskich stawek ETR. Ustalenia te podkreślają, w jaki sposób wprowadzenie globalnej minimalnej stawki podatkowej od zysków MNE uzgodnionej w ramach OECD / G20 Inclusive Framework stworzyłoby nowe możliwości mobilizacji zasobów krajowych zarówno dla jurysdykcji o wysokich podatkach, jak i jurysdykcji o niskich podatkach".

Komunikat OECD wskazuje również, że piąta edycja raportu pokazuje, że nadal istnieje rozbieżność między lokalizacją, w której raportowane są zyski MNE, a lokalizacją, w której prowadzona jest rzeczywista działalność gospodarcza. Zgodnie z komunikatem: "mediana wartości przychodów MNE na pracownika w centrach inwestycyjnych wynosi 1 710 000 USD, w porównaniu do 290 000 USD dla wszystkich innych jurysdykcji. Chociaż efekty te mogą odzwierciedlać pewne względy handlowe, prawdopodobnie wskazują one również na istnienie praktyk erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków (BEPS), co dodatkowo podkreśla znaczenie wdrożenia globalnego porozumienia podatkowego".

Główne kategorie danych wynikających z raportu, który wspiera monitorowanie BEPS (a dokładnie: działania 11 BEPS), są następujące:

  • dochody z CIT 
  • ustawowe stawki CIT
  • przyszłe stawki ETR
  • zachęty podatkowe związane z B+R oraz systemami własności intelektualnej (IP)
  • zasady dotyczące zagranicznych jednostek kontrolowanych (Controlled Foreign Companies – CFC)
  • zasady ograniczania odliczania odsetek (thin capitalization)
  • wdrożenie działania 13 BEPS (raportowanie CbC)
  • zanonimizowane i zagregowane statystyki raportów CbC
  • standardowe stawki podatku „u źródła” oraz stawki oparte na umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (co stanowi nowość w odniesieniu do poprzednich wersji raportów)

Ze szczegółami raportu można zapoznać się tutaj: https://www.oecd.org/tax/corporate-tax-statistics-database.htm