Projekty badawczo-naukowe
Reakcja polskiej polityki podatkowej na kryzys związany z pandemią, na tle państw Grupy Wyszehradzkiej
Polish tax policy reaction to crisis concerning pandemia, at the background of Visegrad Group
Celem proponowanego projektu badawczego jest dokonanie opisu instrumentów polityki podatkowej wdrażanych w poszczególnych państwach Grupy Wyszehradzkiej (V4) w odpowiedzi na kryzys związany z pandemią Covid-19.
Na jego podstawie, dokonana zostanie klasyfikacja strategii wdrażanych w tym zakresie przez poszczególne państwa. Dodatkowo, w warstwie normatywnej, zrekonstruowane w ten sposób strategie zostaną skonfrontowane z prawdopodobnymi realiami ekonomicznymi odbicia gospodarczego po pandemii, w celu ich oceny i sformułowania rekomendacji dla polityki podatkowej .
Badania mają na celu udokumentowanie wprowadzonych w poszczególnych państwach instrumentów polityki podatkowej – zarówno tych zorientowanych:
1/ profiskalnie, takich jak:
- podwyżki stawek istniejących podatków,
- rozszerzenie bazy podatkowej (np. likwidacja ulg, rozszerzenie katalogu podatników) lub - wprowadzenie nowych danin (np. w przypadku Polski, opłata retencyjna).
2/ jak i zmierzających do obniżenia poziomu fiskalizmu (np. w celu pobudzenia gospodarki):
- obniżki stawek podatków,
- zwolnienia, ulgi itd.
Opracowanie pt. " Reakcja polskiej polityki podatkowej na kryzys związany z pandemią, na tle państw Grupy Wyszehradzkiej ", będące wynikiem przeprowadzonych badań będzie zaprezentowane i opublikowane podczas Forum Ekonomicznym w Karpaczu w 2021.