Aktualności

OECD opublikowało wyniki monitoringu ws CBCR

OECD opublikowała wyniki szóstej weryfikacji dot. raportowania Country-by-Country (BEPS Action 13)

Wojciech Niedźwiedzki

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała zestawienie wyników weryfikacji standardu 13 planu BESP (Action 13) w zakresie dokumentacji cen transferowych i raportowania według krajów – Country-by-Country). Jest to zestawienie publikowane co roku, a obecna publikacja jest już szóstą odsłoną.

Dokument obejmuje 136 państw, a jak wynika z jego konkluzji, większość państw wdrożyła regulacje o CbC zgodnie z minimalnym standardem wynikającym z planu 13 BEPS. Sprawozdanie odzwierciedla stan wdrożenia przepisów o CbC na dzień 31 marca 2022 r., z wyjątkiem informacji dotyczących wymiany raportów CbC odzwierciedlających stan na dzień 31 grudnia 2022 r.

Zgodnie ze streszczeniem tego dokumentu, szósta roczna ocena obejmuje jurysdykcje, które dostarczyły przepisy i/lub informacje dotyczące wdrożenia raportowania CbC, co obejmuje prawie wszystkie grupy przedsiębiorstw wielonarodowych (MNE) o skonsolidowanych przychodach grupy w wysokości co najmniej 750 mln EUR. Siedem jurysdykcji należących do Inclusive Framework nie zostało uwzględnionych w tym podsumowaniu, ponieważ przystąpiły do Inclusive Framework po 1 października 2022 r. lub ponieważ zrezygnowały z oceny pod kątem tej publikacji. Jurysdykcje, które zrezygnowały z oceny, muszą potwierdzić, że nie mają żadnych podmiotów będących rezydentami, które są ostateczną jednostką dominującą grupy MNE o przychodach przekraczających próg skonsolidowanych przychodów i nie będą wymagać lokalnego składania sprawozdań CbC. Każda jurysdykcja poddana przeglądowi otrzymała własny raport, z których wszystkie razem składają się na to podsumowanie.

Dokument podkreśla postępy poczynione we wdrażaniu wymogów CbCR na całym świecie oraz wynikającą z tego zwiększoną wymianę danych podatkowych i finansowych między organami podatkowymi. Podatnicy CIT powinni zatem oczekiwać, że informacje przekazane jednemu organowi podatkowemu poprzez złożenie raportu CbC będą udostępniane innym odpowiednim jurysdykcjom. Ponadto plany przyszłego wdrożenia narzędzi oceny ryzyka OECD, wraz z istniejącym wykorzystaniem analizy danych CbCR przez wiele organów podatkowych, podkreślają potrzebę, aby firmy miały pewność, że ich podejście do zarządzania danymi jest wystarczające, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom. Co więcej, raporty CbC mają kluczowe znaczenie dla kilku trwających globalnych projektów, w tym w szczególności projektu BEPS 2.0 OECD/G20 oraz przejściowej bezpiecznej przystani (safe harbour) CbCR w ramach drugiego filaru.

Ze szczegółami dokumentu można zapoznać się tutaj: https://www.oecd.org/tax/beps/country-by-country-reporting-compilation-of-2023-peer-review-reports-21bd1938-en.htm

Z kolei, pod tym linkiem można zapoznać się z komunikatem prasowym OECD: https://www.oecd.org/tax/progress-continues-in-strengthening-tax-transparency-through-country-by-country-reporting.htm