Aktualności

Nowy Raport OECD o administracjach podatkach

OECD Tax Administration 2023

Paulina Karniej-Kmita

27 września 2023 r. OECD opublikowała raport Tax Administration 2023. Jest to jedenasta edycja raportu z serii Tax Administration wydawanej cyklicznie przez OECD.

W raporcie zaprezentowane są międzynarodowe dane porównawcze na temat różnych aspektów funkcjonowania systemów podatkowych w 58 gospodarkach rozwiniętych i wschodzących. Celem wydawania raportu przez OECD jest dostarczanie informacji w zakresie stosowanych rozwiązań i pojawiających się trendów w działalności administracji podatkowych na świecie, które mogą służyć jako inspiracje.

Raport Tax Administration 2023 składa się z dziewięciu rozdziałów, w których przeanalizowano skuteczność systemów administracji podatkowych, wykorzystując obszerny zbiór danych i różnorodne przykłady w celu zobrazowania najnowszych innowacji i skutecznych praktyk stosowanych w praktyce administracji podatkowych. Przedstawione w raporcie analizy bazują na danych w zakresie wyników i wskaźników za okres do końca roku podatkowego 2021.

Wydanie Tax Administration z 2023 r. zawiera także dodatkowy rozdział przedstawiający postępy w transformacji cyfrowej administracji podatkowych. Zgodnie z wnioskami z raportu, administracje podatkowe dokonują cyfrowej transformacji swoich modeli operacyjnych, aby poprawić efektywność poboru podatków i świadczenia usług podatkowych, a także zmniejszyć obciążenia administracyjne podatników.

Poniższe dane z raportu pokazują interesujące trendy w zakresie transformacji cyfrowej administracji podatkowych:

- Około 75% administracji podatkowych objętych raportem wdrożyło strategię transformacji cyfrowej. Ramy czasowe takiej strategii sięgają zwykle od 3 do 5 lat.

- Składanie dokumentów drogą elektroniczną i e-płatności stają się powszechnie stosowanym rozwiązaniem przez podatników, a w zakresie kontaktów między urzędnikami a podatnikami przeważają interakcje online. W latach 2014-2021 istotnie wzrósł udział e-deklaracji PIT, CIT i VAT w składanych deklaracjach ogółem.

- Ponad 50% administracji podatkowych objętych raportem wykorzystuje sztuczną inteligencję, m.in. do wykrywania zjawiska uchylania się od opodatkowania i oszustw podatkowych oraz w ramach procesów oceny ryzyka, zaś połowa administracji podatkowych objętych raportem korzysta z robotycznej automatyzacji procesów.

- Około 85% administracji podatkowych objętych raportem tworzy interfejsy programowania aplikacji (API), a 75% z nich udostępnia interfejsy API programistom zewnętrznym.

 

Link do raportu: https://www.oecd.org/ctp/tax-administration-23077727.htm

 

Źródła:

https://www.oecd.org/ctp/tax-administration-23077727.htm

https://www.linkedin.com/company/oecdtax/