Propozycja nowej Dyrektywy ws cen transferowych (BEFIT)
Harmonizacja przepisów TP w UE
Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy TP
Paulina Karniej-Kmita
Oprócz projektu dyrektywy BEFIT[1], w pakiecie rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską, które mają na celu uproszczenie zasad opodatkowania CIT na terytorium Unii Europejskiej, znalazła się także propozycja dyrektywy w sprawie cen transferowych (dalej jako: projekt dyrektywy TP).
Projekt dyrektywy TP z 12 września 2023 r. ma na celu harmonizację niektórych aspektów w zakresie cen transferowych w ramach Unii Europejskiej. Zgodnie z projektem Komisji Europejskiej, aktualnie w prawie unijnym brakuje przepisów regulujących sposób rozliczania w transakcjach między podmiotami powiązanymi i tę lukę należy uzupełnić. Mimo, że na arenie międzynarodowej wśród państw OECD istnieje konsensus w zakresie zasady ceny rynkowej (arm’s length principle) jako właściwego sposobu wyceniania rozliczeń między podmiotami powiązanymi[2], państwa na terenie Unii Europejskiej w różnym zakresie uregulowały tę zasadę w prawie krajowym.
Prawie wszystkie państwa członkowskie UE są również członkami OECD i w związku z tym zobowiązały się do przestrzegania rekomendacji wypracowywanych na poziomie OECD. Jednakże obecnie status prawny i rola wytycznych OECD różnią się w państwach członkowskich UE w zależności od sposobu uregulowania tych wytycznych w prawie krajowym danego państwa. W efekcie, państwa członkowskie UE posiadają dużą swobodę w interpretacji i stosowaniu wytycznych OECD, co powoduje nierówne warunki działania dla przedsiębiorstw.
Biorąc pod uwagę powyższe, wdrożenie projektu dyrektywy TP ma umożliwić:
- włączenie zasady ceny rynkowej do prawa UE;
- harmonizację kluczowych przepisów dotyczących cen transferowych;
- wyjaśnienie roli i statusu Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych[3];
- stworzenie możliwości ustanowienia w UE wspólnych wiążących zasad dotyczących konkretnych tematów z zakresu cen transferowych (np. trudne do wyceny wartości niematerialne, restrukturyzacje, transakcje finansowe) w spójności z Wytycznymi OECD w sprawie cen transferowych.
Zgodnie z projektem dyrektywy TP, przepisy dyrektywy powinny zostać transponowane do prawa krajowego państw członkowskich UE do 31 grudnia 2025 r.
Projekt dyrektywy TP dostępny jest pod linkiem: https://taxation-customs.ec.europa.eu/system/files/2023-09/COM_2023_529_1_EN_ACT_part1_v7.pdf
Źródła:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_4405
https://taxation-customs.ec.europa.eu/system/files/2023-09/COM_2023_529_1_EN_ACT_part1_v7.pdf
[1]Wpis na ten temat w Aktualnościach CASP jest dostępny pod linkiem: https://casp.sgh.waw.pl/aktualnosci/projekt-dyrektywy-ke-ws-jednolitego-opodatkowania-cit-befit
[2]Aktualne międzynarodowe standardy z zakresu cen transferowych zostały opracowane w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Zasada ceny rynkowej znajduje odzwierciedlenie w art. 9 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku (OECD Model Tax Convention on Income and Capital ( https://www.oecd.org/ctp/treaties/model-taxconvention-on-income-and-on-capital-condensed-version-20745419.htm)).
[3] OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations
( https://www.oecd.org/tax/transfer-pricing/oecd-transfer-pricing-guidelines-for-multinationalenterprises-and-tax-administrations-20769717.htm), dalej jako: Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych.