Aktualności

2021-05-20

Podatek u źródła

Szóste odroczenie wejścia w życie zmian w zakresie podatku u źródła

Wojciech Niedźwiedzki

W dniu 20 maja 2021 r. Ministerstwo Finansów nieoficjalnie potwierdziło, iż finalizuje obecnie prace nad rozporządzeniami odraczającymi po raz kolejny wejście w życie nowych regulacji w obszarze podatku u źródła (po raz szósty – w zakresie CIT, oraz po raz piąty – w zakresie PIT). Resort uzasadnia to tym, że podatnicy powinni mieć więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów (również pod względem technicznym), a okoliczności pandemiczne temu bez wątpienia nie sprzyjają.

Na chwilę obecną jest to wyłącznie nieformalna zapowiedź, lecz z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się, iż zapowiedziane rozporządzenia (projekty) pojawią się niebawem w rządowym centrum legislacji, a następnie – w Dzienniku Ustaw.

Warto przypomnieć, iż we wrześniu 2020 r. Ministerstwo Finansów podczas konsultacji publicznych zapowiedziało kompleksową reformę przepisów o podatku źródła (niezależnie od regulacji, które są wciąż zawieszona). Szerzej pisaliśmy o tym w jednym z naszych wpisów[1].

Niezależnie od zmian przepisów, zapowiedziane wówczas zostało również opublikowanie zupełnie nowej wersji projektu objaśnień; prace nad pierwotnym projektem zostały przerwane.

Podatników czeka zatem kolejne, co najmniej półroczne, vacatio legis.

 

[1] https://casp.sgh.waw.pl/aktualnosci/dziesiatka-ministerstwa-finansow.