Aktualności

Polski podatek minimalny od 2024

Podatek minimalny w CIT od 2024 r.

Zespół CASP

Od 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać po raz pierwszy w Polsce tzw. podatek minimalny w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Celem wprowadzenia tych przepisów jest ograniczenie wykorzystywania luk prawnych mających na celu redukcję zobowiązania podatkowego w CIT.

Podatek minimalny CIT obejmie:

  • polskich rezydentów podatkowych, w tym podatkowe grupy kapitałowe;
  • podatników prowadzących w Polsce działalność poprzez tzw. zagraniczny zakład.

Kluczowym warunkiem do nałożenia podatku minimalnego jest osiągnięcie przez w/w podatników  – w danym roku podatkowym - straty podatkowej z działalności innej niż kapitałowa albo sytuacja, w której udział dochodu w przychodach (a więc – rentowność) nie przekroczyła 2%.

Przepisy wprowadzają jednak kilka wyjątków od w/w zasady. Najbardziej powszechnym wyjątkiem od opodatkowania jest katalog wskazujący na grupę podmiotów, które nie będą zasadniczo objęte tym podatkiem (zwolnienie podmiotowe). Są to podatnicy:

  • którzy rozpoczęli działalność w danym roku lub w kolejno następujących po sobie 2 latach podatkowych;
  • będący przedsiębiorstwami finansowi;
  • których przychody podatkowe spadły o co najmniej 30% w stosunku do poprzedniego roku podatkowego;
  • o „prostej” strukturze właścicielskiej (definicja obejmuje w szczególności podmioty zależne wyłącznie od osób fizycznych i nie posiadające znaczących praw w innych podmiotach);
  • wchodzący w skład „grupy podmiotów” (zasadniczo mowa tu o grupach podmiotów o tożsamych zasadach rozliczeń podatkowych i zależnych w większości od siebie);
  • będący tzw. małymi podatnikami.

W celu prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania tym podatkiem wymagana jest dokładna analiza indywidualnych przypadków w oparciu o przepisy ustawy o CIT. Stawka podatku wynosi co do zasady 10% podstawy opodatkowania.

Należny podatek minimalny CIT będzie mógł zostać pomniejszony o „standardowy” podatek CIT za ten sam rok podatkowy.

Wejście w życie tego podatku było już odraczane (o 2 lata), albowiem pierwotnie miał on obowiązywać już od 2022 r.

Bez wątpienia istotnym zagadnieniem – zarówno na poziomie ustawodawczym, jak i praktycznym – będzie ustalenie zasad opodatkowania podatkiem minimalnym CIT w momencie, w którym zacznie obowiązywać w Polsce tzw. Pillar 2, czyli globalny minimalny podatek dochodowy wynikający z BEPS 2.0. Polska jest zobowiązana do implementacji do końca 2023 r. Dyrektywy Rady z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych w Unii (COM(2021) 823 final)

 

Szerzej o podatku minimalnym wypracowanym przez OECD, a także o jego odpowiedniku amerykańskim (CAMT), możecie Państwo przeczytać tutaj - https://casp.sgh.waw.pl/blog/globe-vs-camt