Polski Ład w podatkach
Polski Ład po konsultacjach – co dalej?
Zakończyły się konsultacje w sprawie tzw. Polskiego Ładu
Wojciech Niedźwiedzki
W dniu 30. sierpnia 2021 r. zakończyły się konsultację społeczne prowadzone przez resort finansów, które dotyczyły tzw. Polskiego Ładu.
Tytułem przypomnienia - pojawił się kompleksowy projekt zmian przepisów (przede wszystkim podatkowych) zawierający istotne zmiany w systemie podatkowym w Polsce. Ponad 220-stronnictowy dokument oraz drugie tyle uzasadnienia, zawiera szereg zmian, m.in.:
- wprowadzenie obowiązku przesyłania książki przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych elektronicznie do urzędów skarbowych (miesięcznie/ kwartalnie);
- podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł oraz podwyższenie pierwszego progu podatkowego do 120.000 zł;
- likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne z jednoczesnym uzależnieniem jej od dochodów;
- zmiany w zakresie dokumentacji cen transferowych (w dużej części liberalizujące zmiany z 2019r.) [1];
- rygorystyczne zmiany w zakresie zagranicznych jednostek kontrolowanych;
- doprecyzowanie definicji rezydencji podatkowej;
- wprowadzenie obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku bycia członkiem zarządu na zasadzie powołania w spółce z o.o.;
- obszerne zmiany w zakresie przepisów o podatku u źródła[2];
- ograniczenie możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów z racji niektórych wydatków poniesionych przez spółkę na rzecz jej wspólnika, a ponadto zakaz odliczenia kosztów od wypłacanych odsetek z tytułu pożyczek zaciągniętych na nabycie udziałów/ akcji;
- wprowadzenie tzw. podatku od przerzucanych dochodów (diverted profits tax),
- i wiele, wiele innych.
Obecnie toczy się wiele dyskusji obejmujących proponowane zmiany na linii biznes-resort. Nie wykluczone, że część z nich (zwłaszcza tych negatywnych dla podatników) może zostać ostatecznie zliberalizowana, np. wysokość i możliwość odliczenia składki zdrowotnej.
Aktualnie resort finansów zapoznaje się z uwagami przesłanymi w toku konsultacji i niebawem (chociażby z racji konieczności przejścia przez pełny proces legislacyjny, co w przypadku tak wielu zmian może okazać się procesem bardziej czasochłonnym niż poprzednie zmiany w podatkach) powinien ukazać się nowy projekt, który trafi od razu do Rządowego Centrum Legislacji.
Wejście w życie niektórych z zapowiadanych zmian z pewnością byłoby rewolucją w polskim systemie podatkowym. Biorąc pod uwagę ilość proponowanych zmian, należy spodziewać się kontynuacji dyskusji w tym obszarze.
[1] o czym szerzej - https://casp.sgh.waw.pl/aktualnosci/polski-lad-w-cenach-transferowych.
[2] w przeważającej części zgodne z poprzednimi zapowiedziami resortu – o czym szerzej - https://casp.sgh.waw.pl/aktualnosci/dziesiatka-ministerstwa-finansow.